Dłużnik ma obowiązek skorygowania odliczonego VAT z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w przypadku nieuregulowania należności z niej wynikającej w terminie dziewięćdziesięciu dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Należy tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął dziewięćdziesiąty dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Tak stanowi artykuł 89b ustawy o VAT.
Dłużnik nie ma jednak obowiązku korygowania odliczonego VAT, jeżeli ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął dziewięćdziesiąty dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
W sytuacji gdy dłużnik planuje zawrzeć z wierzycielem porozumienie, na mocy którego odroczony zostanie termin płatności należności za fakturę i nastąpi to przed upływem terminu dziewięćdziesięciu dni od terminu płatności wyznaczonego na fakturze, to może powstać wątpliwość czy w tej sytuacji termin korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi biegnie od nowego, odroczonego terminu płatności.
W sytuacji gdy dłużnik zawrze z wierzycielem porozumienie, na mocy którego odroczony zostanie termin płatności należności za fakturę i nastąpi to przed upływem terminu dziewięćdziesięciu dni od terminu płatności wyznaczonego na fakturze, zatem za zgodą obu stron ustalony zostanie nowy termin płatności należności, to termin ten należy wziąć pod uwagę do liczenia okresu, o którym mowa w artykule 89b ustawy o VAT.
Przedstawiony pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Organ wyjaśnia, że jeżeli w porozumieniu zostanie zawarta zgodna wola stron co do nowego terminu płatności, ten termin będzie właściwym do liczenia okresu dziewięćdziesięciu dni. Podkreśla, że porozumienie czy inne pismo przedłużające termin spłaty wierzytelności skutkuje tym, że termin naliczania dziewięćdziesięciu dni biegnie od nowego wyznaczonego terminu płatności jedynie wówczas, gdy zostanie zawarte przed upływem dziewięćdziesięciu dni od pierwotnie ustalonych terminów płatności.
Przykładowo gdyby podatnik otrzymał fakturę za zakup towaru z terminem płatności przypadającym na 28 sierpnia 2024 r., to w dniu 26 listopada 2024 r. minie dziewięćdziesiąty dzień od dnia, w którym upłynął termin płatności. Gdyby do tego momentu nie uregulowano należności, dłużnik powinien skorygować odliczony podatek naliczony w rozliczeniu za listopad 2024 r. Jednak w sytuacji gdyby w dniu 15 listopada 2024 r. zostało zawarte porozumienie dłużnika z wierzycielem i termin zapłaty za fakturę przesunięto na 10 grudnia 2024 r., to z uwagi na ten fakt dłużnik nie będzie miał obowiązku korekty VAT naliczonego w rozliczeniu za listopad 2024 r.