Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Ta pula nie zależy od wymiaru czasu pracy. Nie ma też na nią wpływu liczba godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik pracuje w tym trybie. Liczba pracodawców, u których pracownik jest zatrudniony w danym roku kalendarzowym przesądza natomiast o wymiarze okazjonalnej pracy zdalnej u każdego z nich. W tej sprawie stanowisko przedstawił Minister Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi z 23 lutego 2023 r. na interpelację poselską nr 38835, dostępnej na stronie internetowej www.sejm.gov.pl. Jak z niej wynika w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi u kolejnego pracodawcy przysługuje prawo do pracy zdalnej okazjonalnej w wymiarze niewykorzystanym u dotychczasowego pracodawcy. Natomiast gdy pracownik u poprzedniego pracodawcy nie korzystał z tego rodzaju pracy bądź podejmie zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, przysługuje mu pełen wymiar pracy zdalnej okazjonalnej. Okres pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy.
Przepis regulujący pracę zdalną wykonywaną okazjonalnie obowiązuje od 7 kwietnia 2023 r., co może rodzić pytanie, czy w 2023 r. pracownik jest uprawniony do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiaru proporcjonalnie zmniejszonego?
Wobec braku przepisów przejściowych zmniejszających roczną pulę proporcjonalnie za okres od 1 stycznia do 6 kwietnia 2023 r. włącznie pracownik w 2023 r. ma prawo do 24 dni wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej. Takich też wyjaśnień udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Brak kodeksowych wytycznych o sposobie wykorzystywania 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej uprawnia pracownika do wnioskowania o całą pulę na raz albo w podziale na pojedyncze dni lub kilkudniowe części.
Wspomnijmy, że dni, których pracownik nie wykorzysta z puli 24 dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. To stanowisko wyrażone w literaturze przedmiotu oraz wynikające z wyjaśnień resortu, w których podkreśla się przynależność 24 dni do danego roku kalendarzowego i nie wskazuje możliwości jego przenoszenia na kolejne lata.