Facebook
Podcasty podatkowe GOFIN - podcasty.gofin.pl
PODCASTY GOFIN Podatki, Księgowość, Prawo pracy
Serwis podcasty.gofin.pl to zbiór porad i informacji z zakresu podatków, księgowości, prawa pracy, które tworzą redaktorzy Czasopism: Biuletyn Informacyjny, Ubezpieczenia i Prawo Pracy, Poradnik VAT, Zeszyty Metodyczne Rachunkowości, Przegląd Podatku Dochodowego i Gazety Podatkowej. W profesjonalny i zrozumiały sposób dzielą się oni swoją wiedzą oraz omawiają niezwykle ważne zagadnienia i zmiany przepisów.
Ustalenie wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości za miesiąc, w którym pracownik chorował, korzystał z urlopu i nie przepracował żadnego dnia
Redakcja czasopisma Ubezpieczenia i Prawo Pracy | 26.06.2023

Nieobecność w pracy z powodu choroby, za którą pracownik otrzymuje świadczenie chorobowe powoduje konieczność ustalenia wynagrodzenia za tę część miesiąca, jaką pracownik przepracował. Jeśli pracownik z powodu urlopu nie przepracował żadnego dnia, to jak ustalić wynagrodzenie za ten miesiąc?

Treść podcastu

Nieobecność w pracy z powodu choroby, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, dalej zwane świadczeniami chorobowymi, powoduje konieczność ustalenia wynagrodzenia za tę część miesiąca, jaką pracownik przepracował. Gdy jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, stosuje się § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, opublikowanego w Dzienniku  Ustaw z 2017 r. poz. 927, dalej zwanego rozporządzeniem o wynagrodzeniu. Przepis ten nakazuje:

  • podzielić miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30 (niezależnie od rzeczywistej liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym), następnie
  • pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, dalej
  • odjąć uzyskany wynik od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Tych działań nie trzeba wykonywać, gdy pracownik nie przepracował żadnego dnia z obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Zgodnie bowiem z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią.

Z kolei za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie urlopowe, które ma charakter gwarancyjny, a nie wynagrodzenie za pracę. Oblicza się je zgodnie z § 6 do § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, opublikowanego w Dzienniku Ustaw nr 2, poz. 14 z późn. zm.

W miesiącu, w którym obok urlopu wypoczynkowego występuje wyłącznie absencja chorobowa, a pracownik jest wynagradzany składnikami stałymi, do jego obliczenia należy zastosować § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu. Takie składniki przyjmuje się bowiem w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej w miesiącu korzystania z urlopu, bez dodatkowego przeliczania.

Uwaga! Przepis § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu nie może być wykorzystywany w odniesieniu do pracowników wynagradzanych w inny sposób niż stałą stawką miesięczną, np. godzinowo, prowizyjnie czy akordowo. Nie ma także zastosowania do pracowników, którym przysługuje wprawdzie stała stawka miesięczna, lecz którzy:

  • po pierwsze faktycznie przepracują swój wymiar czasu pracy w miesiącu absencji chorobowej, ponieważ zwolnienie lekarskie obejmuje tylko dni wolne od pracy, zgodnie z obowiązującym ich rozkładem czasu pracy - pracodawca wypłaca w takiej sytuacji pełne wynagrodzenie za pracę,
  • po drugie za czas nieobecności w pracy z powodu choroby nie mają prawa do świadczeń chorobowych (np. z powodu braku wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego) - pracodawca oblicza w tym przypadku wynagrodzenie za pracę według stawki godzinowej.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.