Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się na zasadach określonych w art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy. W tym celu, należy pomnożyć 40 godzin, przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodać do otrzymanej liczby godzin, iloczyn 8 godzin, i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin, za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, i przypadające w innym dniu niż niedziela. Przykładowo w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym przypadającym w styczniu 2025 roku, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, wyniesie 168 godzin, a w lutym 2025 roku – 160 godzin. W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, wymiar czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru etatu.
Sygnalizujemy, że dla zatrudnionych w ruchu ciągłym, stosuje się regulacje wynikające z art. 138 § 3, 4 i 5 Kodeksu pracy.
Dni świąteczne zostały wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. W 2025 roku, święta przypadające w innym dniu niż niedziela, obniżające wymiar czasu pracy to: 1 stycznia w środę - Nowy Rok, 6 stycznia w poniedziałek - Święto Trzech Króli, 21 kwietnia w poniedziałek - drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja w czwartek - Święto Państwowe, 3 maja w sobotę - Święto Narodowe Trzeciego Maja, 19 czerwca w czwartek - dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia w piątek - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada w sobotę - Wszystkich Świętych, 11 listopada we wtorek - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia w czwartek - pierwszy dzień Bożego Narodzenia i 26 grudnia w piątek - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Co istotne, w przyszłym roku dwa święta, 3 maja i 1 listopada, wypadają w sobotę, i tak jak pozostałe święta przypadające w innym dniu niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin. W związku z tym, pracodawcy stosujący system podstawowy lub zbliżony, u których soboty są dniami wolnymi od pracy, z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, będą musieli wyznaczyć inne dni wolne od pracy, przypadające w ciągu okresu rozliczeniowego obejmującego, odpowiednio maj i listopad 2025 roku.
Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.