Przedsiębiorca zobowiązany jest posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG. Może to być:
- prawo własności nieruchomości lub lokalu mieszkalnego,
- prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- dzierżawa,
- najem, czy też
- użyczenie.
Natomiast dokumentem potwierdzającym posiadanie takiego tytułu może być w szczególności:
- umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego,
- wypis z księgi wieczystej,
- akt własności,
- umowa w formie pisemnej dotycząca dzierżawy, najmu lub użyczenia.
Dokumentu poświadczającego posiadanie tytułu prawnego nie trzeba składać wraz z wnioskiem rejestracyjnym CEIDG 1. Wystarczające jest złożenie oświadczenia potwierdzającego posiadanie takiego tytułu. Oświadczenie to znajduje się w pozycji numer 10 formularza CEIDG 1. Złożenie oświadczenia potwierdzającego jest warunkiem uznania poprawności składanego wniosku. Natomiast brak jego złożenia będzie skutkował uznaniem wniosku za niepoprawny i brakiem wpisu do CEIDG. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Co istotne, okazanie takiego dokumentu może być konieczne. Zgodnie z artykułem trzydziestym drugim ustęp drugi ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG może on z urzędu lub na wniosek osoby przedstawiającej dowód posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie przedsiębiorcy wezwać przedsiębiorcę do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości lub dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w tym zakresie, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli przedsiębiorca mimo wezwania nie przedstawi dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie lub nie dokona zmiany swojego wpisu, minister wykreśli w drodze decyzji administracyjnej przedsiębiorcę z CEIDG.
Poza tym należy pamiętać, że jeżeli działalność ma być prowadzona w wynajmowanym lokalu, to obowiązkiem najemcy jest poinformowanie o tym fakcie właściciela i uzyskanie jego zgody.