Do naszego wydawnictwa wpłynęło pytanie od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która z uwagi na niski dochód do opodatkowania uzyskany w 2023 r. nie wykorzystała pełnej ulgi badawczo rozwojowej. Spółka obecnie zaczęła korzystać z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ma wątpliwości jak ująć w księgach różnicę pomiędzy obliczoną a zapłaconą zaliczką na PIT, która wynika z tej ulgi.
Jedną z możliwości przyspieszonego odzyskania ulgi badawczo rozwojowej, nieodliczonej z uwagi na poniesioną stratę lub zbyt niski dochód do opodatkowania, jest tak zwana ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, określona w art. 18db ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisów tych wynika, iż podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym. Ulga ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego, a także z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz z tytułu praw autorskich.
Uprawnienie do pomniejszenia zaliczek na PIT oraz zryczałtowanego podatku przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie roczne z wykazaną kwotą nieodliczonej ulgi badawczo rozwojowej, do końca roku podatkowego, w którym zostało ono złożone.
W ostatecznym rozrachunku wartość zaliczek na PIT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych bezpośrednio przy działalności badawczo rozwojowej nie trafia do urzędu skarbowego, lecz zasila budżet pracodawcy. W konsekwencji w momencie skorzystania z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników na koncie rozrachunkowym z urzędem skarbowym z tytułu podatku od osób fizycznych (PIT) powstanie nierozliczone saldo w kwocie ulgi. W takim przypadku naszym zdaniem kwotę tę wskazane jest odnieść na pozostałe przychody operacyjne, jako przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości.
Ewidencja księgowa różnicy pomiędzy obliczoną a zapłaconą zaliczką na PIT, która wynika z ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników może przebiegać zapisem po stronie Wn konta 22 - 3 Pozostałe rozrachunki publicznoprawne w analityce: Zaliczki na PIT, w korespondencji ze stroną Ma konta 76 - 0 Pozostałe przychody operacyjne.