W przypadku podatników opodatkowanych tzw. klasycznym CIT, przedmiotem opodatkowania jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, czyli w praktyce - z działalności gospodarczej.
Przypisanie przychodu do właściwego źródła jest niezwykle ważne, bowiem ustawodawca przewidział różne zasady związane z rozliczaniem tego dochodu. Jedną z różnic jest to, że przychody czy dochody z zysków kapitałowych są opodatkowane generalnie 19% stawką CIT, natomiast przychody czy dochody z innych źródeł, tj. z działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane 19% stawką CIT lub stawką preferencyjną w wysokości 9%. Preferencyjna stawka może być stosowana, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj. podatnik jest małym podatnikiem lub podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą, a jego przychody nie przekroczyły w roku podatkowym równowartości 2.000.000 euro.
Rodzaje przychodów kwalifikowanych do przychodów z zysków kapitałowych określono w art. 7b ustawy o PDOP. W tym przepisie nie wymieniono odsetek od lokat terminowych. Mając na uwadze, że przepis ten zawiera katalog zamknięty przychodów z zysków kapitałowych, to należy uznać, że otrzymane przez podatnika odsetki od lokat terminowych nie są przychodami z zysków kapitałowych. Są to przychody z tzw. innych źródeł przychodów, czyli w praktyce - z działalności gospodarczej. Tak też wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 8 kwietnia 2024 r., którą przytaczaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1 sierpnia 2024 r.
Wspomnijmy, że odsetki od lokat terminowych stanowią przychód podatkowy generalnie w dacie ich otrzymania, tj. wpływu środków pieniężnych na rachunek bieżący podatnika. Do opodatkowania tych odsetek podatnik powinien zastosować taką samą stawkę podatku, jaką stosuje do innych dochodów z działalności gospodarczej, np. 9% stawkę CIT, jeśli jest uprawniony do stosowania tej preferencyjnej stawki podatku.