Do naszego wydawnictwa wpłynęło pytanie od spółki posiadającej dwa magazyny, w których przechowywane są towary i materiały. Do magazynów wszystkie towary i materiały przyjmowane są według cen rzeczywistych. Spółka zapytała czy do rozchodu każdej z tych dwóch kategorii aktywów obrotowych może przyjąć odmienne metody wyceny?
Towary i materiały na dzień ich nabycia można ujmować w księgach rachunkowych w rzeczywistych cenach nabycia lub według ceny zakupu, jeśli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Ponadto składniki rzeczowych aktywów obrotowych, w tym towary i materiały, mogą być na dzień nabycia ujmowane w księgach rachunkowych w cenach przyjętych do ewidencji, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi cenami ich nabycia albo zakupu. Z pytania wynika, że spółka ujmuje towary i materiały na dzień ich nabycia w cenach rzeczywistych. Jeżeli w danej jednostce towary i materiały na dzień ich nabycia ewidencjonuje się w cenach rzeczywistych, a więc w cenach nabycia lub zakupu, to rozchód również musi nastąpić w cenach rzeczywistych. W przypadku stosowania do wyceny rozchodu magazynowego cen rzeczywistych, jednostka musi wybrać jedną z pośród czterech metod wyceny, o których mowa w art. 34 ust. 4 ustawy o rachunkowości.
Jednostka może przyjąć odmienne metody wyceny rozchodu dla poszczególnych kategorii rzeczowych aktywów obrotowych, tj. materiałów i towarów, czy także produktów. W przypadku występowania w jednostce kilku magazynów i przechowywania w nich tych samych składników aktywów, rozchody wycenia się odrębnie w każdym z magazynów. Wybraną metodę wyceny zapisuje się w dokumentacji opisującej przyjęte zasady rachunkowości jednostki i stosuje w sposób ciągły w kolejnych okresach sprawozdawczych. Natomiast ewentualne zmiany metody wyceny rozchodu określonej kategorii zapasów należy rozliczać w sposób właściwy dla zmian zasad rachunkowości określony w art. 8 ust. 3 ustawy o rachunkowości.