Do naszego wydawnictwa wpłynęło pytanie od spółki z o.o., która spełnia definicję jednostki małej, określoną w ustawie o rachunkowości, jednak nie korzysta z uproszczenia i sprawozdania finansowe sporządza zgodnie z załącznikiem nr 1 do tej ustawy. Jednocześnie spółka stosuje uproszczenie w zakresie kwalifikowania umów leasingu według przepisów podatkowych. Spółka zapytała czy taka sytuacja jest prawidłowa?
Sposób kwalifikowania umów leasingu dla celów bilansowych reguluje art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, zgodnie z którą jedna ze stron, to jest finansujący, oddaje drugiej stronie, to jest korzystającemu, środki trwałe do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków na czas oznaczony, środki te zalicza do swoich aktywów trwałych, pod warunkiem, że umowa spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków wymienionych w tym przepisie. W praktyce większość zawieranych umów leasingowych dla celów bilansowych kwalifikuje się do ujęcia jako leasing finansowy. Dopiero w przypadku gdy umowa nie spełnia żadnego z warunków wymienionych w powyższym przepisie, traktuje się ją dla celów bilansowych jako leasing operacyjny.
W ramach uproszczeń przewidzianych w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, jednostki mogą dokonywać kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych. Przy czym z uproszczenia tego nie mogą skorzystać wyłącznie jednostki wymienione w art. 3 ust. 1e pkt 1-6 ustawy o rachunkowości, czyli tzw. jednostki zainteresowania publicznego. Zakładamy, że wyłączenie to nie dotyczy pytającej spółki z o.o.
Decyzję w sprawie stosowania uproszczenia polegającego na klasyfikowaniu umów leasingu według kryteriów określonych przepisami prawa podatkowego, zamiast przepisami ustawy o rachunkowości, podejmuje kierownik jednostki i zapisuje w polityce rachunkowości.
Jak wynika z powyższych przepisów, dla stosowania uproszczenia w zakresie kwalifikacji umów leasingowych przewidzianego w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, nie jest wymagany status jednostki małej, choć progi liczbowe wyrażone w tym przepisie są takie same jak w art. 3 ust. 1c pkt 1 ustawy o rachunkowości, warunkującym zakwalifikowanie spółki z o.o. do jednostki małej. Zatem fakt, że spółka nie przyjęła uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek małych, choć mogłaby je stosować, nie wyklucza możliwości korzystania z uproszczenia w zakresie kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych.