Do naszego wydawnictwa wpłynęło pytanie od jednostki, która zamierza wprowadzić zmiany w symbolach kont księgowych. Jednostka pyta czy taka zmiana będzie zmianą polityki rachunkowości i musi być dokonana od nowego roku obrotowego?
Jak wynika z zasady ciągłości, o której mowa w artykule 5 ustęp 1 ustawy o rachunkowości, przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne. Jednak w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą. Zmiana dotychczas stosowanych rozwiązań wymaga również określenia w informacji dodatkowej wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe wymagane innymi przepisami prawa, jeżeli zostały one sporządzone za okres, w którym powyższe rozwiązania uległy zmianie.
Jednak nie wszystkie dokonywane zmiany stanowią zmianę zasad (polityki) rachunkowości. Przykładowo takiej zmiany nie stanowi zmiana w planie kont polegająca na zmianie symboli kont księgowych, która nie powoduje zmiany zakresu sald wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, ani nie przyczynia się do zmiany zasad wyceny, czy zmiany sposobu przedstawienia wyniku finansowego jednostki, co mogłoby naruszyć porównywalność ujętych na kontach danych i przeczyłoby zasadzie ciągłości.
Podobnie problem ten rozstrzyga stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z punktu 37 tego stanowiska wynika, że zmiana planu kont na poziomie poszczególnych kont księgi głównej nie pociąga za sobą zmian zasad (polityki) rachunkowości, o ile bez zmian pozostają zasady klasyfikacji zdarzeń gospodarczych i agregacji danych księgowych. Konieczne jest jednak zapewnienie, aby zmiany planu kont były odpowiednio udokumentowane opisem powiązań pomiędzy dotychczasowym i nowym planem kont włączonym do przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, a opis ten został zatwierdzony przez kierownika jednostki.
Jak więc wynika z powyższego zmiana planu kont, jeżeli nie stanowi zmian zasad (polityki) rachunkowości, może być dokonana w trakcie roku obrotowego. Przypominamy, iż odpowiedzialny za aktualizację planu kont jest kierownik jednostki.