Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązuje art. 1481 Kodeksu pracy. Na jego podstawie, pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Przysługuje ono w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w danym roku kalendarzowym, a decyzję o sposobie jego wykorzystania, pracownik podejmuje w pierwszym wniosku o jego udzielenie, złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
Przy wykorzystywaniu omawianego zwolnienia w sposób godzinowy zrodziło się pytanie: czy może ono obejmować niepełną godzinę, na przykład 4,5 godziny?
Powołany wyżej przepis nie reguluje tej kwestii. Jedynie § 4 przewiduje zaokrąglanie niepełnej godziny w górę do pełnej godziny zwolnienia, z tym że dotyczy to ustalenia pełnej puli zwolnienia godzinowego, przysługującego pracownikowi niepełnoetatowemu, którą oblicza się proporcjonalnie do wielkości etatu. Przykładowo pracownik zatrudniony na 1/3 etatu ma prawo do tego zwolnienia w wymiarze 2 dni lub 6 godzin, co wynika z wyliczenia: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godziny, czyli po zaokrągleniu do pełnej godziny, 6 godzin.
O to, czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, wykorzystywane w sposób godzinowy, może obejmować niepełną godzinę, zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy 4 października 2023 r. wynika, że przy wykorzystywaniu tego uprawnienia w sposób godzinowy, najniższa jednostka czasu to godzina, a nie jej część.