Do naszego wydawnictwa wpłynęło pytanie od samorządowej instytucji kultury. Wynika z niego, iż rada gminy podjęła uchwałę o połączeniu z dniem 1 stycznia 2025 r. dwóch samorządowych instytucji kultury w jedną instytucję. Na dzień 31 grudnia 2024 r. łączone instytucje sporządzać będą sprawozdania finansowe. Instytucja ma wątpliwości czy sprawozdania te należy sporządzić przy założeniu kontynuacji działalności.
Przepisy art. 19 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej stanowią, iż połączenie instytucji kultury polega na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą załogi i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu.
Natomiast - w myśl art. 12 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości - jeżeli w wyniku połączenia powstaje nowa jednostka, to księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień połączenia, tj. na dzień poprzedzający dzień wpisu połączenia do rejestru. Zamknięcia ksiąg rachunkowych należy dokonać nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń. Co istotne, z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych łączonych instytucji wiąże się - wynikający z przepisów art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości - obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to przy sporządzaniu sprawozdania finansowego będzie miał zastosowanie art. 29 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego obowiązek wyceny aktywów jednostki po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. W przypadku braku założenia kontynuacji działalności jednostka jest ponadto zobowiązana do utworzenia rezerwy na przewidywane dodatkowe koszty i straty spowodowane zaniechaniem lub utratą zdolności do kontynuowania działalności.
Jednocześnie w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności" wskazano sytuacje, w których w przypadku niewystąpienia innych zdarzeń i okoliczności założenie kontynuacji działalności przez jednostkę uznaje się za zasadne. Jest to m.in. zmiana formy prawnej jednostki, otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego czy połączenie z inną jednostką kontynuującą działalność.
W wyniku połączenia instytucji kultury powstaje nowa jednostka, która będzie kontynuowała działalność łączonych instytucji. Stąd też, naszym zdaniem, w takiej sytuacji założenie kontynuacji działalności wydaje się być zasadne.