Jeśli nabyte urządzenie stanowi dla przedsiębiorcy środek trwały, to co do zasady, wydatki na jego nabycie powinny być ujmowane w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.
Przypominamy, że środkami trwałymi są m.in. urządzenia, które:
- stanowią własność lub współwłasność podatnika,
- są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok, oraz
- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Jeżeli środek trwały został przekazany do nieodpłatnego używania innemu podmiotowi, to przedsiębiorca nie może rozliczać odpisów amortyzacyjnych w swoim rachunku podatkowym. Rozliczenia takiego nie może dokonywać za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.
Ustawy podatkowe nie przewidują wyjątków od tej zasady. Jednak firmy, które pomagają powodzianom, mogą stosować specjalne regulacje.
Chodzi tu o artykuł 31 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Odnosi się on do przypadku oddania poszkodowanemu do nieodpłatnego używania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W takiej sytuacji do 31 grudnia 2025 roku nie stosuje się przepisów wyłączających z kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od składników majątku oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których były one oddane do nieodpłatnego używania.
Zatem do 31 grudnia 2025 roku firmy mogą zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od składników majątku trwałego, które przekazały powodzianom do nieodpłatnego używania.